Endometriozis

Endometriozis normal olarak rahim içini kaplayan endometriyum adı verilen rahim iç zarı dokusunun uterusun dışında yer almasıdır. Endometriozis (rahim iç zarı ) en sık yumurtalıklarınızı, fallop tüplerini ve pelvisinizi kaplayan dokuyu yerleşebilir. Ender olarak endometrial doku, pelvik organların dışına yayılabilir.

 

Endometriozis , endometrial doku gibi davranır - her adet döngüsü ile kalınlaşır, kırılır ve kanar. Fakat bu dokunun vücudunuzdan çıkış yolu olmadığı için olduğu bölgede birikiyor. Endometriozis yumurtalıkları içerdiğinde, endometriomalar (çukulata kisteri) adı verilen kistler oluşabilir. Çevreleyen doku tahriş olabilir, sonunda yara dokusu ve yapışmalar gelişir - pelvik dokuların ve organların birbirine yapışmasına neden olabilecek anormal fibröz doku bantları oluşturabilir.

 

Endometriozis, özellikle adet dönemlerinde şiddetli ağrıya neden olabilir. Neden olduğu yapışıklıklara bağlı olrak doğurganlık sorunları da gelişebilir. Çok çeşitli tedavi methodları mevcuttur.

 

Endometriozis Neden Ağrıdır?

Endometriozisi olan bir kadının süresi varsa, sadece rahim içindeki hücrelerden ve dokulardan değil, rahim dışındaki hücrelerden ve dokulardan da kanama yaşar. Kan özellikle karın içi organlarda iritasyona ve ağrıya yol açar. Bazen oluşturduğu enflamasyon dokusu ve yapışıklıklar ile ile de ağrıya neden olur.

Endometriozis ve Kısırlık

Kısırlığı olan kadınların % 20 ila 40'ında endometriozis olacaktır. Endometriozis doğurganlığı 2 yolla bozduğu düşünülüyor : ilk olarak, fallop tüplerinin bozulmasına oluşturdukları yapışıklıklar yoluyla neden olarak, yumurtlamadan sonra yumurtayı alamamaları, ikincisi ise yumurtalık, fallopların işlevini olumsuz etkileyebilecek iltihaplanma yaratarak tüpler veya uterus kaynaklı kısırlığa neden olabilir.

Endometriozis Tedavisi

 

Endometriozis için en konservatif tedavi ilaçlardır. İbuprofen gibi steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, endometriozis ile ilişkili ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir. İkinci seçenek ilaçlar hormonal durumu etkileyen düzenleyen doğum kontrol ilaçları ve benzerleridir. Hormonal sisteme etki eden diğer bir ilaç olup, kadınları “geçici” menopoz benzeri bir duruma sokar.

 

Cerrahi, endometriozis tanısı konmasına yardımcı olmakla kalmaz, endometriozis tedavisinde de kullanılabilir. Laparoskopik Cerrahi ile , endometriozu çıkarmak veya uterus dışındaki endometrioz lezyonlarını yakmak için yakmak için kullanılabilir. Ayrıca adezyon dokusundan kurtulmak için kullanılır, böylece yumurtalıklar ve tüpler pelvis içinde normal konumlarına geri dönebilir. Gebe kalmak mümkün olabilir. Cerrahinin endometriozis ile ilişkili ağrı semptomlarını iyileştirdiği ve kadınların hamile kalmasına yardımcı olabileceği gösterilmiştir. Endometriozisi olan bir kadın hamile kalmakla ilgilenmiyorsa, doktoru ve yumurtalıkları ve muhtemelen uterusu çıkarmaya karar verebilir. Bir rahim yoksa, bir kadın hamile kalamaz.

 

Endometriozisi olan bir kadın hamile kalmakta zorlanıyorsa, hamile kalmasına yardımcı olabilecek farklı ilaçlar ve tedaviler vardır. Kliniğimizde ve jinolife ekibi olarak bu tip tedavileri çok yoğun yapmaktayız.

Op.Dr.Fatma Gençtürk Özer 

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

 CİSED sertifikalı Cinsel Terapist, ISAGSS sertifikalı Genital Estetik Uzmanı

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2018 by drfatmagencturk.com.