Vajinusmus

“Vajinismus, tüm cinsel işlev bozuklukları düşünüldüğünde tedaviye en iyi yanıt veren gruptur. Çiftin tedaviye istekli olması, bunun için çaba göstermesi ve terapistin doğru yönlendirmeleri ile kesin olarak tedavi edilebilir.”

Vajinismus Nedir?

Korku, endişe veya başka bir sebeple vajinanın girişindeki kasların kasılarak cinsel ilişkiyi imkansız hale getirmesine vajinismus, ağrılı hale getirmesine de disparoni denmektedir. Bazen beraberinde vücuttaki tüm kaslarda kasılma ve panik hali de ortaya çıkabilir. bu kasılmalar ilişki denemesi sırasında da olabilir, hatta cinsel ilişkinin düşüncesi bile kasılmalar yol açabilir. Vajinismusun şiddeti bu durumların varlığına göre derecelendirilir.
Vajinismus, tüm cinsel işlev bozuklukları düşünüldüğünde tedaviye en iyi yanıt veren gruptur. Çiftin tedaviye istekli olması, bunun için çaba göstermesi ve terapistin doğru yönlendirmeleri ile kesin olarak tedavi edilebilir.

Vajinusmusun Nedenleri Nelerdir?

Vajinismusun en sık nedenleri psikolojik kaygılardır. Kaygılarını yenemeyen hastalarımın bunu kolayda paylaşamadıkları için depresyona dahi girerler. Bu sorunun sadece kendilerine has olduğunu düşünüp problemleri olduğundan büyük görürler. Bilinçaltı kaygılar vajinusmusun %90 nedenini oluşturur. Geriye kalan %10 neden ise genital alanın yapısal veya enfeksiyona bağlı problemleri ve erkeğe ait nedenlerdir.


 • Psikolojik Vajinismus Nedenleri

 • Yapısal (Organik) Vajinismus Nedenleri

 • Erkek Eşe Bağlı Eşlik Eden Nedenler


Hastalar vajinusmus problemini kolay paylaşamaz.

Herşeyden önce tahmin etmedikleri bir problemdir. Karşılarına çıkınca da ne yapacaklarını bilemezler ve anlatmaya da utanırlar. Fakat yaygın bir problemdir. Heryüz kadından 10-12 sinde bu problem vardır . Erken dönemde iyi terapist yardımı ile bu sorun kolaylıkla çözülür.

Vajinusmus Belirtileri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinismusun kesin teşhisinde öncelikle jinekolojik değerlendirme yapıyorum. Jinekolojik muayene masasında yapılır, son derece kolay ve ağrısızdır. Değerlendirmede herhangi bir vajinal alet kullanmıyorum. Dış genital organların yapısını değerlendiriyorum. Vajina, kızlık zarı yapısı ve dış genital bölgede enfeksiyon bulgusu veya anatomik herhangi bir bozukluk varmı değerlendiriyorum.


Bu değerlendirmenin bir amacı da vajinismusun derecesini saptamış oluyorum. Bu ilk muayenenin rahat geçmesi ile hastalarımda doğal bir rahatlama oluyor. Jinekolojik muayenenin rahat olduğu ve iletişimin ne kadar rahatlatıcı olduğunu fark eden hastalarım tedavinin de ilk adımını atmış oluyor.

İlk muayene esnasında hastalarıma bunlarla ilgili ayrıntılı bilgi veriyorum ve tedavi süreci, sıklığı hangi yöntemlerin kullanılacağı ve muhtemel süreç hakkında bilgilendirme yapıyorum . Muhtemelen de 3-6 seansda sonuca varmaktayız. • En sık belirti cinsel ilişkiye hiç girememe, korku ile kendini bilinçsiz şekilde kasma

 • İlişkide bacakları yeterince açamama, kendini geri çekme ve sonunda bacakları kapatıp eşi iterek ilişkiyi bitirme

 • Her pozisyonlarda değil, yalnızca birkaç pozisyonda ve oldukça çekinerek ilişkinin gerçekleşmesi

 • Ağrılı ilişkiye girme, ilişkide yoğun ağrı

 • İlişkide penisin vajina içine tam olarak değil de yarım olarak girmesi

 • Vajina içine fitil ve tampon yerleştirememe, parmak sokamama

 • Jinekolojik muayene olamama, vajinal ultrasona girememe, smear testi yaptıramama

 • Cinsellikle ilgili konularda konuşmaktan veya dinlemekten bile kaçınma

Vajinusmus Tedavisi İçin Geç Mi Kaldım?

Tedavide geçikme söz konusu değildir. Terpistiniz ile yapacığınız ilk görüşmede süreç hakkında bilgi sahibi olacak gelecek günler hakkında plan yapmaya başlayacaksınız.

Vajinismus Problemi Ailelerle veya Başkalarıyla Paylaşılmalı mı?

Vajinismus problemiyle karşı karşıya kalan çiftlerin aileleri olgun kültür düzeyinde ve anlayışlı kişilerden oluşuyorsa çiftler manevi destek almak amacıyla bu sorunlarını aileleriyle paylaşabilir. Bunu kararını terapistleri ile vermeleri yerinde olacaktır.

Dr Fatma Gençtürk Özer'in vajinusmusa yaklaşımı nasıldır? Jinekolog ve cinsel terapist olmanın avantajı var mı?

Hem jinekolog hemde CİSED sertifikalı bir uzman cinsel terapist olarak hastalarımla tedaviye giden yolu daha çabuk almaktayız. Hem jinekolojik muayene korkularını yenerken, ilişki zorluğuna yol açacak olası bir anatomik, enfeksiyöz nedeni de vajinusmus tedavisi öncesi çözmekteyim. Vajinusmus haricinde disparoni (ağrılı cinsel ilişki), anorgazmi (orgazm olamama), Vulvar vestibülit sendromu, vajinal kronik enfeksiyonlar vb. hastalıklarıda tedavi etmekteyim.

Uyguladığım Diğer Tedaviler

 • Vajinismus Tedavileri

 • Vajina veya Kızlık Zarına Bağlı Cinsel Sorunlar

 • Cinsel İsteksizlik (Cinsel Soğukluk)

 • Anorgazmi (Orgazm olamama)

 • Cinsel İlişkide Ağrı Sorunları (Disparoni)

 • Vulvar Vestibulit Sendrom ve Tedavisi

 • Cinsel Danışmanlık ve Eğitimler

 • Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Tedavileri (HPV, Genital Siğil, Molluscum kontagiosum)

Genital Estetik Nedir?

Bize Ulaşın Sizi Arayalım

Muayenehanem ve anlaşmalı hastanelerde verdiğim hizmetler hakkında bilgi almak için telefon, whatsapp veya mail ile iletişim kurabilirsiniz.
Muayenehanemiz Beylikdüzü Medicana ya komşu olan Ekinoks Rezidans da yer alır.

Cumhuriyet mahallesi     Büyükşehir mah.

Ekinoks Rezidans  E2 blok D 57

Beylikdüzü İstanbul

02128725759 - 05533130859

Op.Dr.Fatma Gençtürk Özer 

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

 CİSED sertifikalı Cinsel Terapist, ISAGSS sertifikalı Genital Estetik Uzmanı

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.

©2018 by drfatmagencturk.com.